10

wrz

Nasz apel do Ministerstwa Kultury: „złoty pociąg” powinien pozostać w Wałbrzychu! »

Bez kategorii

kompleks_rieseOd kilku tygodni Wałbrzych skupia uwagę mediów z całego świata. Wszystko przez „złoty pociąg”, który ma zawierać złoto oraz skarby kultury skradzione przez III Rzeszę i który od zakończenia II Wojny Światowej ma być ukryty na terenie miasta lub w jego okolicach. W liście, który wysłaliśmy do Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, apelujemy: – Złoto Wrocławia, Bursztynowa Komnata, Portret Młodzieńca… Cokolwiek znajduje się w „złotym pociągu”, powinno pozostać w Wałbrzychu!

Prezentujemy treść naszego listu do Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej:

„Szanowna Pani Minister,

W imieniu Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, stowarzyszenia zajmującego się m.in. ochroną i promocją dziedzictwa, zwracam się z apelem dotyczącym hipotetycznego odkrycia na terenie Wałbrzycha niemieckiego pociągu pancernego z okresu II Wojny Światowej, które Generalny Konserwator Zabytków potwierdził „z 99% pewnością”.

Uważamy, że w przypadku potwierdzenia się informacji o istnieniu pociągu oraz po jego wydobyciu zarówno pociąg, jak i jego ładunek powinny pozostać w Wałbrzychu. Zawartość pociągu jest przedmiotem ciągłych spekulacji, wersje wahają się od ton kosztowności i setek dzieł sztuki (Złoto Wrocławia), przez broń konwencjonalną i chemiczną po rudę żelaza bądź uranową. Niezależnie od tego jednak, co rzeczywiście znajduje się w pociągu (jeżeli znajduje się tam cokolwiek) właściwym miejscem dla prezentacji muzealnej wydobytego ładunku będzie Wałbrzych. Tylko w tym miejscu możliwe jest wykreowanie atmosfery tajemnicy i przygody opartej na oryginalnej infrastrukturze i już istniejących legendach, niezbędnej do odpowiedniej prezentacji Złotego Pociągu. To właśnie ta atmosfera ściąga obecnie do Wałbrzycha dziesiątki ekip medialnych z całego świata i rozpala wyobraźnię nie tylko Polaków.

Wierzymy, że wykreowanie w Wałbrzychu nowej placówki muzealnej opartej na wydobytym Złotym Pociągu oraz tajemnicach kompleksu Riese będzie hitem turystycznym na skalę światową. W związku z tym tak ważne jest nierozpraszanie znaleziska pomiędzy już istniejące muzea, pomimo istnienia już takich koncepcji (sam pociąg miałby na przykład trafić do Muzeum Kolejnictwa, a samobieżne działa do Muzeum Wojska Polskiego). Uważamy, że przedmioty znalezione w pociągu które przejdą na własność Skarbu Państwa powinny pozostać w Wałbrzychu nawet jeśli znane jest ich przedwojenne miejsce przechowywania.

Zwracamy uwagę, że pomimo faktu skupienia działalności naszego Towarzystwa na Wrocławiu, postulujemy pozostawienie potencjalnego Złota Wrocławia w Wałbrzychu. Mamy nadzieję, że podobnie postąpią inne środowiska, z których część już teraz domaga się uczestnictwa w pracach wydobywczych celem identyfikacji przedmiotów potencjalnie powiązanych z nimi przed II Wojną Światową. Takie dokapitalizowanie kulturowe Wałbrzycha byłoby choć częściową rekompensatą za akcję systematycznego „zabezpieczania” dzieł sztuki, które w latach powojennych z terenu całego Dolnego Śląska wywożone były do wielu innych miast Polski i do dziś stanowią ozdobę tamtejszych kościołów czy muzeów.

Mamy nadzieję, że Złoty Pociąg nie okaże się jedynie legendą, a jego odnalezienie pozwoli na odwrócenie losów Wałbrzycha i regionu.”.

***
fot. Przykuta, Wikipedia/ CC BY-SA 3.0.  

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.5/10 (2 votes cast)
Nasz apel do Ministerstwa Kultury: "złoty pociąg" powinien pozostać w Wałbrzychu!, 7.5 out of 10 based on 2 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl