26

mar

Staremu Miastu brakuje wizji estetycznej »

Estetyka

SONY DSCChcemy dyskusji na temat estetyki przestrzeni miejskiej – jest ona bowiem medium społecznej komunikacji – to w niej krzyżują się wszystkie interesy i potrzeby mieszkańców, dlatego powinna być areną dialogu. Dbając o wspólną przestrzeń, dbamy o siebie, bo jest ona autoportretem społeczności, oddającym poziom jej kultury i troski o potrzeby jej członków.Będziemy podkreślać, że warto wprowadzić we Wrocławiu pewien rygor estetyczny, który przeciwstawi sie ogólnemu chaosowi i anarchii twórczej, czyli sprawom, które zaskakują swoją szpetotą – począwszy od pomników, poprzez meble miejskie, szmaty reklamowe przykrywające elewacje, aż po dowolną w swej formie stolarkę okienną budynków i witryn.

Uważamy, że „mniej znaczy więcej”, co istotne jest między innymi przy rewitalizacjach blokowisk. Pragniemy remontów, które respektować będą oryginalne założenia architektoniczne i kolorystyczne budynków. Eliminację zbędnych kolorów i ornamentów na rzecz spójności estetycznej, dbałości o zieleń i małą architekturę, o miejsca do wypoczynku i rekreacji.

Projektowanie powinno być oszczędne i funkcjonalne, oparte o wiedzę pochodzącą z wielu dziedzin nauki, szanujące potrzeby wszystkich, w tym – niepełnosprawnych. Postulujemy stosowanie rozwiązań opartych o design uniwersalny, jako wygodny i czytelny dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy poziom sprawności ruchowej.

Przestrzeń tworzy się „z ludźmi” – nie tylko „dla ludzi”. TUMW uważa, iż należy podnieść poziom partycypacji społecznej w kreowaniu miejskich przestrzeni.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Staremu Miastu brakuje wizji estetycznej, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl