21
gruList TUMW w sprawie rekonstrukcji hełmów wież na Starym Mieście »
20 grudnia 2011 roku złożyliśmy na ręce Prezydenta Rafała Dutkiewicza list, w którym postulujemy odbudowę brakujących hełmów wież na Starym Mieście.
Szanowny Panie Prezydencie,
Świąteczne oświetlenie wrocławskich ulic tworzy wyjątkową atmosferę w naszym mieście, jednakże efekt ten utrzymuje się jedynie przez kilka tygodni. Postulujemy, aby w związku z tym część ciężaru tej inwestycji przenieść z rozwiązań tymczasowych na permanentne i 35% środków wydawanych na świąteczną oprawę Wrocławia przeznaczać na odbudowę hełmów wież kościelnych na Starym Mieście.
Proponujemy, aby odtwarzać jedno brakujące zwieńczenie rocznie i spektakularnie odsłaniać je w okresie Świąt Bożego Narodzenia, w ten sposób rekompensując mieszkańcom i turystom rezygnację z co trzeciej lampki. Wierzymy, że nie ograniczy to świątecznej atmosfery, natomiast rekonstrukcja hełmu zmieni sylwetę miasta na następne stulecia. Co więcej, fundusze na oświetlenie można pozyskiwać również od sponsorów, podobnie jak dzieje się to w Nowym Jorku czy Watykanie.
Z powodu wojennych zniszczeń w panoramie Wrocławia brakuje czterech hełmów – po jednym na wieżach kościoła św. Macieja i klasztoru Urszulanek oraz dwóch na katedrze św. Marii Magdaleny. Odtwarzanie ich w tempie jednego rocznie pozwoli gościom odwiedzającym Europejską Stolicę Kultury 2016 podziwiać pełną sylwetę naszego miasta.
Proponujemy aby kolejność rekonstrukcji zwieńczeń ustawiona była według rosnącego stopnia skomplikowania:
- Grudzień 2012 – kościół św. Macieja,
- Grudzień 2013 – klasztor Urszulanek,
- Grudzień 2014 – wieża północna katedry św. Marii Magdaleny,
- Grudzień 2015 – wieża południowa katedry św. Marii Magdaleny.
Dwa pierwsze obiekty przeszły niedawno remonty, które przystosowały ich wieże do udźwignięcia ciężaru hełmów. Koszt odtworzenia każdego z nich szacowany jest na około 0,5 miliona złotych. Załączamy wizualizacje przedstawiające ich wygląd po rekonstrukcji, mając nadzieję, że ten widok będziemy mogli podziwiać w rzeczywistości już na Święta Bożego Narodzenia w 2013 roku.
Rekonstrukcja hełmów na katedrze św. Marii Magdaleny jest przedsięwzięciem bardziej skomplikowanym i droższym ze względu na większy rozmiar hełmów oraz gorszy stan obiektu. Jednakże wierzymy, że do końca roku 2014 uda znaleźć się odpowiednie środki oraz formułę remontu kościoła i odbudowy zwieńczeń. W imieniu Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia deklarujemy wszelką pomoc w tej sprawie.
Wszystkie wymienione wyżej kościoły są obiektami o wyjątkowej wartości zabytkowej i stanowią szczególnie ważne dziedzictwo kulturowe naszego miasta i regionu. Podobnie jak remonty innych zabytków – kamienic czy obiektów użyteczności publicznej – rekonstrukcje hełmów przyczynią się do poprawy wizerunku Wrocławia i znacząco wzbogacą jego panoramę, a co za tym idzie – podniosą atrakcyjność turystyczną naszego miasta.
Z wyrazami szacunku i życzeniami Wesołych Świąt,
Marek Karabon, Wojciech Prastowski
Do wiadomości:
- Pani Renata Granowska, przewodnicząca Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej
- Pan Jarosław Krauze, przewodniczący Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza
- Pan Piotr Babiarz, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości
- Pan Andrzej Kubik, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków