5

gru

Kontrowersyjny konkurs na fontannę na Nowym Targu »

Estetyka

253778Konkursy to bez wątpienia najlepszą forma rozwiązywania wyzwań architektonicznych, dlatego cieszymy się, że Urząd zdecydował się na tę formę wyboru projektu fontanny na placu Nowy Targ. Jednakże, ranga konkursu powinna odpowiadać randze obiektu będącego jego tematem. Tymczasem w przypadku Nowego Targu, jednego z trzech rynków Wrocławia i niezmiernie istotnego miejsca na Starym Mieście, popełniono szereg błędów skutkujących poziomem konkursu nieadekwatnym do wagi problemu.

Po pierwsze, zabrakło publicznej dyskusji i wytycznych konkursowych dotyczących całościowej wizji Nowego Targu. Ocena prac w 30% zależała od „odniesienia projektowanej formy przestrzennej do charakteru architektury placu”, nie biorąc pod uwagę opinii społecznej oraz eksperckiej w tej kwestii. Wrocław, jako miasto z przerwaną tożsamością, powinien szczególnie pielęgnować pozostałości swojej dawnej historii. Dlatego też całkowita rezygnacja z powrotu rzeźby Neptuna powinna być ustalona w toku szerokich konsultacji, a nie ustalonych arbitralnie wytycznych.

Po drugie, termin pomiędzy ogłoszeniem konkursu a złożeniem prac był zbyt krótki, co znaczenie utrudniło wypracowanie przemyślanych rozwiązań wysokiej jakości. Co gorsza, już podczas jego trwania dwukrotnie zmieniano wymaganą przez regulamin skalę opracowania, zabierając uczestnikom cenny czas. Nowy Targ czekał na fontannę od 1945 roku – dodatkowe kilka miesięcy wiele by już nie zmieniło.

Po trzecie, zarówno na nagrody w konkursie jak i samą budowę fontanny przewidziano zbyt małe fundusze. Niskie nagrody nie skusiły najbardziej znanych twórców, a konkursowi zabrakło atmosfery prestiżu. Ponadto, ograniczony budżet na budowę – 300 tys. złotych – jest zdecydowanie zbyt niski jak na rangę Nowego Targu. Warto porównać go z innymi kosztami w projekcie budżetu na przyszły rok – 350 tys. zł zaplanowano na budowę zasilania fontanny multimedialnej przy Hali Stulecia, a 290 tys. złotych na jej obsługę i ochronę. Fontanna w Rynku, pomimo że zbudowana już 12 lat temu, kosztowała blisko 10-krotnie więcej – 2 901 tys. zł.

Po czwarte, w wytycznych do konkursu zapisano półmetrowej wysokości murek okalający fontannę kwadratem o boku 19 metrów. Takie rozwiązanie, na siłę narzucające podniesioną formę niecki, praktycznie wykluczyło projekty rekonstrukcji oryginalnej fontanny Neptuna (bo jak wyglądałaby kilkumetrowej średnicy misa po środku kilkunastokrotnie większego basenu?) jak i projekty najbardziej nowoczesne, w których woda nie jest oddzielona od widza.

Podsumowując, o ile sama idea przeprowadzania konkursów jest zdecydowanie słuszna, o tyle w przypadku konkursu na fontannę na Nowym Targu przeprowadzono go źle – co skutkuje niskim poziomem prac nieadekwatnym do rangi trzeciego rynku Wrocławia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (9 votes cast)
Kontrowersyjny konkurs na fontannę na Nowym Targu, 10.0 out of 10 based on 9 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl