14

mar

Kandydaci TUMW do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia i Nagrody Wrocławia »

Tożsamość

Wybitny fotograf, dokumentalista powojennych dziejów Wrocławia Pan Stefan Arczyński oraz wybitny naukowiec, laureat Nagrody Nobla prof. Reinhard Selten – to nasi kandydaci do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia oraz Nagrody Wrocławia.

stefan_arczynskiPan Stefan Arczyński jest kandydatem zgłoszonym przez TUMW do tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus, czyli Honorowego Obywatela Wrocławia. W 2016 r. Pan Arczyński obchodzi setne urodziny, dlatego jesteśmy przekonani, że to jedyne w swoim rodzaju wyróżnienie nadawane przez wrocławską Radę Miejską będzie doskonałym podziękowaniem za wiele lat jego pracy twórczej na rzecz Wrocławia. Na jego zdjęciach możemy oglądać nasze miasto tuż po wojnie, kiedy – dzięki wysiłkowi wielu osób – Wrocław powoli dźwigał się z ruin i leczył rany w miejskiej tkance, wracając krok po kroku do normalnego życia.

Jego zdjęcia są historycznym unikatem także w kontekście ogromnych zmian demograficznych we Wrocławiu po 1945 r., gdy w mieście pojawiły się tysiące ludzi pochodzących z zupełnie różnych stron Polski i świata. Dziś te historyczne fakty uważane są za jeden z ważniejszych elementów wrocławskiej tożsamości i to właśnie dzięki fotograficznej pracy Pana Stefana Arczyńskiego oraz jego zdjęciom możemy cofnąć się w czasie do Wrocławia lat powojennych.

Nasz kandydat do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia dokumentował też życie miasta, chwytając w kadrze aparatu fotograficznego to, jak zmieniało się przez dekady życie wrocławian. To dzięki niemu dziś możemy zerknąć, jak wyglądał Rynek w czasach, gdy jeździły po nim samochody i tramwaje, czy kiedy po stawie przy Pergoli można było pływać kajakiem. Stefan Arczyński stał się też przyjacielem zespołów wrocławskiej opery oraz pantomimy. To jego zdjęcia dokumentują m.in. artystów i przedstawienia wybitnego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, jedno z najważniejszych osiągnięć naszej powojennej kultury. Naszym zdaniem jest wybitnym dokumentalistą i kronikarzem historii naszego miasta, a jego wieloletnią pracę warto docenić, nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. się tysiące ludzi pochodzących z zupełnie różnych stron Polski i świata. Dziś te historyczne fakty uważane są za jeden z ważniejszych elementów wrocławskiej tożsamości i to właśnie dzięki fotograficznej pracy Pana Stefana Arczyńskiego oraz jego zdjęciom możemy cofnąć się w czasie do Wrocławia lat powojennych.

Prof. Reinhard Selten

Z kolei do Nagrody Wrocławia zgłosiliśmy kandydaturę prof. Reihnarda Seltena. To wybitny naukowiec, urodzony w 1930 r. we Wrocławiu.  Jest jedynym żyjącym badaczem pochodzącym z Wrocławia, który ma w dorobku Nagrodę Nobla. Otrzymał ją w 1994 r. w dziedzinie ekonomii, za odkrycie dokonane wspólnie z innym wyjątkowym naukowcem, nieżyjącym już prof. Johnem Nashem z USA. Prof. Reinhard Selten w swojej karierze naukowej związany był m.in. z Berkeley University w USA, z Wolnym Uniwersytetem Berlińskim, a także uniwersytetami w Bonn oraz w Bielefeld.

Władze Wrocławia od kilku lat stara się budować fundamenty pod przyszły rozwój gospodarczy i naukowy miasta, otwierając się na innowacje oraz nowe technologie. Wyrazem tej polityki jest powołanie m.in. Wrocławskiego Centrum Akademickiego, a także utworzenie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, które dziś ma do dyspozycji nowoczesne pracownie badawcze dla biotechnologii i nanotechnologii. Wrocław starał się zachęcać renomowane światowe korporacje z sektora technologicznego, by otwierały w mieście swoje biura. W efekcie, do stolicy Dolnego Śląska zawitały takie firmy, jak Google, HP lub IBM. Są też we Wrocławiu firmy z sektora nowych technologii, które świetnie radzą sobie na światowych rynkach. Wrocław stara się o przychylną dla siebie decyzji rządu, dotyczącą wyboru lokalizacji ośrodka rozwoju firm innowacyjnych #StartInPoland.

Jesteśmy przekonani, że symboliczną klamrą spinającą te publiczne oraz prywatne wysiłki powinno być nadanie prof. Reihnardowi Seltenowi Nagrody Wrocławia. W 2011 r. zgłosiliśmy kandydaturę profesora do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Swoje poparcie dla tej sprawy wyraził wtedy profesor John F. Nash z Uniwersytetu Princeton. Jest on współlaureatem Nagrody Nobla z ekonomii w 1994 roku i jednym z najbardziej znanych i uznanych współczesnych ekonomistów. Jego postać została przedstawiona szerokiej opinii publicznej w biograficznym filmie „Piękny Umysł” z 2001 r., w którym to w rolę prof. Nasha wcielił się Russell Crowe. Profesor Nash pisał między innymi, że „profesor Selten to znakomity wybór osoby do uhonorowania tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia” i „szczerze wątpię, by profesor Selten, który jest intelektualnym kosmopolitą, nie chciałby przyjąć tytułu Honorowego Obywatela miejsca, w którym się urodził i spędził pierwszy okres swojego życia”. Z rozczarowaniem przyjęliśmy ówczesną decyzję radnych, którzy nie zdecydowali się wyróżnić prof. Seltena w ten sposób. Wierzymy, że w 2016 r. wrocławscy rajcy poprą pomysł uhonorowania wybitnego naukowca mającego korzenie we Wrocławiu.

Pismo TUMW ws. tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia dla Pana Stefana Arczyńskiego: PRZECZYTAJ

Pismo TUMW ws. Nagrody Wrocławia dla prof. Reinharda Seltena: PRZECZYTAJ

***

Zdjęcie herbu Wrocławia: fot. StaSta, dolny-slask.org.

Zdjęcie Pana Stefana Arczyńskiego: Tomasz Gąsior, Wikipedia/ CC BY-SA 3.0.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Kandydaci TUMW do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia i Nagrody Wrocławia , 10.0 out of 10 based on 1 rating

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl