20

wrz

Kamienicy przy ul. Kanonii dalej nie odbudowano »

Architektura i Urbanistyka

Archidiecezja Wrocławska miała odbudować zabytkową kamienicę na Ostrowie Tumskim, którą nielegalnie zburzono. Termin wyznaczony przez nadzór budowlany właśnie minął, ale przy ulicy Kanonii 9 wciąż straszy dziura w ziemi.

W lipcu ubiegłego roku wyszło na jaw, że Archidiecezja Wrocławska bez zezwolenia rozebrała XIX-wieczną kamienicę na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Poza tym, że przybyło chwastów, przez ponad rok niewiele się w tamtym miejscu zmieniło.

Tymczasem we wrześniu ubiegłego roku nadzór budowlany nakazał kurii odbudowanie kamienicy. Termin minął w piątek. Budynku jak nie było, tak nie ma.

Kuria nie wybrała jeszcze wykonawcy prac. Nie ma nawet projektu odbudowy. Architektów wynajęto dopiero w czerwcu. Wiadomo, że kamienica nie zostanie wiernie odtworzona, bo przed jej wyburzeniem nie zrobiono dokumentacji. Inspektor nadzoru budowlanego byłby skłonny przedłużyć termin na odbudowę kamienicy, ale kuria o to nie wystąpiła. Dlatego rozpocznie się egzekucja administracyjna. Najpierw będzie upomnienie i grzywna. Jeśli to nie pomoże, nadzór może zlecić wykonawstwo zastępcze i dochodzić od kurii zwrotu kosztów.

Na odbudowę kamienicy potrzeba 10 mln zł. Archidiecezja Wrocławska nie ma takich pieniędzy. Kuria szuka sponsorów i twierdzi, że budynek zostanie odbudowany, ale dopiero w 2014 roku.

Sylwia Gazda TVP Wrocław

Materiał filmowy na ten temat pojawił się w 19.09.2011 we wrocławskich Faktach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Kamienicy przy ul. Kanonii dalej nie odbudowano, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl