2

kw.

Jak zmieni się teren przy dworcu Świebodzkim (Wizualizacje) »

Architektura i Urbanistyka

Udało nam się zdobyć plany magistratu dla dworca Świebodzkiego. Urzędnicy ustalili, gdzie mogą stać budynki oraz jak będzie przebiegała śródmiejska trasa południowa i tory kolejowe.

Źródło: Gazeta Wrocławska 

Udało nam się zdobyć plany magistratu dla dworca Świebodzkiego. Urzędnicy ustalili, gdzie mogą stać budynki oraz jak będzie przebiegała śródmiejska trasa południowa i tory kolejowe.

Galeria handlowa, hotel, biura, a także lokale usługowe, czyli np. restauracje. To wszystko może powstać na terenie dworca Świebodzkiego, w miejscu gdzie teraz odbywa się niedzielny kiermasz. Urzędnicy z magistratu przygotowali nawet swoją wizję zabudowy tej działki. Wszystko wygląda interesująco, ale kiedy można liczyć na rozpoczęcie prac? Tego nie wie nikt.

Na razie PKP, które jest właścicielem terenu, zastanawia się, jak dokładnie zagospodarować teren. – Musimy ustalić, czy warto budować tam więcej biur, czy też może lepiej postawić dwa hotele. Aby wyciągnąć takie wnioski, musimy przeanalizować sytuację między innymi na rynku nieruchomości – mówi Barłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP we Wrocławiu.

– Taka analiza będzie gotowa pod koniec roku – zapewnia, choć nie potrafi sprecyzować, kiedy np. kolejarze wystawią działki na sprzedać. – Będzie dobrze – mówi jedynie Sarna i zapewnia, że zagospodarowanie terenu dworca Świebodzkiego jest dla nich zadaniem priorytetowym.

Ale takie zapewnienia słyszymy już od kilku lat. Wciąż też nie wiadomo, czy z dworca Świebodzkiego pojadą pociągi, choć już są rozważane różne kierunki takich kursów, a na planie urzędników wyraźnie widać torowisko. Brane jest pod uwagę połączenie z lotniskiem (wtedy na dworcu pasażerowie przechodziliby odprawę) oraz z Legnicą, Głogowem i Zieloną Górą.

Jednak na chwilę obecną, nawet jeśli takie trasy zaczęłyby funkcjonować, to i tak nie byłoby składów, które mogłyby tędy jeździć. Dlatego, aby uruchomienie dworca miało sens, urząd marszałkowski powinien starać się o środki unijne na zakup kilkunastu nowych pociągów.

Na planie magistratu naniesiono również śródmiejską trasę południową (zwaną także aleją południową), czyli trasę która rozpocznie się na tzw. pl. Społecznym, a zakończy na pl. Strzegomskim. Nad terenem Świebodzkiego przebiegać będzie estakada. Ten pomysł wzbudza kontrowersje.

– Estakada w tym miejscu nie jest potrzebna – mówi Tomasz Korolkiewicz, inżynier budownictwa z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. – Naszym zdaniem, skoro teren dworca jest tak ważny, to torowisko powinno zostać wkopane w ziemię – mówi Korolkiewicz.

Przypomnijmy, że TUMW przesłał urzędnikom własny pomysł na zagospodarowanie Świebodzkiego. Podobny do tego, który prezentujemy.

Centrum Świebodzkie wg Urzędu Miasta

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.7/10 (3 votes cast)
Jak zmieni się teren przy dworcu Świebodzkim (Wizualizacje), 7.7 out of 10 based on 3 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl