14

maj

Interwencja TUMW ws. zabytkowych budynków dawnych fabryk przy ul. Monopolowej we Wrocławiu »

Architektura i Urbanistyka

fabryki_monopolowaBudynki po dawnej fabryce nawozów sztucznych przy ul. Monopolowej we Wrocławiu mogą zostać zburzone – pomimo, że te przedwojenne obiekty mają status zabytku. Aby pomóc w ich ochronie, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia poprosiło o szczególne zainteresowanie w tej sprawie miejskiego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków.

O ryzyku, że cztery wybudowane przed II Wojną Światową budynki fabryczne przy ul. Monopolowej 6 mogą zostać zburzone, zaalarmowała TUMW jedna z sympatyczek naszego stowarzyszenia. Wskazała, że ich obecny właściciel – firma Supra Agrochemia – zamierza sprzedać działkę, na której stoją. Spółka przygotowała bowiem przetarg na wybór oferty, w którym mowa jest wprost o “rozbiórce budynków i budowli posadowionych na terenie Spółki Supra Agrochemia sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Monopolowej 6”. Zdaniem wiceprezesa TUMW Marka Karabona, jest prawdopodobne, że przetarg ogłoszony przez firmę Supra Agrochemia doprowadzi do wyburzenia zabytkowych budynków fabrycznych.

Te przypuszczenia potwierdza artykuł “Gazety Wyborczej”, która opisała ten temat po naszej interwencji. W tekście firma, do której należy działka przy ul. Monopolowej 6, wskazuje na zły stan techniczny zabudowań. I przekonuje, że remont tych obiektów jest zbyt drogi, aby był opłacalny.

W ocenie TUMW, budynki po dawnej fabryce nawozów przy ul. Monopolowej w żadnej mierze nie powinny zostać wyburzone. Dlatego o ryzyku ich zrównania z ziemią poinformowaliśmy miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. W naszym piśmie apelujemy:

– Te budynki są ciekawym przykładem modernistycznej architektury przemysłowej, której we Wrocławiu nie zostało zbyt wiele. Na całym świecie nadaje się takim obiektom drugie życie, wykorzystując ich unikatowy charakter do nowych funkcji. Nie warto burzyć ich jedynie w celu droższej sprzedaży pustego placu – ocenia Marek Karabon, wiceprezes TUMW.

Udało nam się ustalić, że pod koniec zeszłego roku właściciel działki przy ul. Monopolowej 6 we Wrocławiu rozmawiał o wyburzeniu kompleksu ze służbami konserwatorskimi. Dostał zgodę na rozbiórkę 16 mniej cennych budynków, ale cztery najbardziej wartościowe zostały ujęte w ewidencji zabytków i objęte ochroną. Po naszej interwencji zostanie przeprowadzona inwentaryzacja w terenie, która zapewni że cztery chronione budynki nie zostaną wyburzone.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Interwencja TUMW ws. zabytkowych budynków dawnych fabryk przy ul. Monopolowej we Wrocławiu, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl