29

gru

Hełmy kościołów zamiast świątecznych iluminacji »

Architektura i Urbanistyka

Oświetlenie świąteczne to rzecz ładna, ale tymczasowa. Cieszy oko tylko kilka tygodni, a kosztuje 1,3 mln zł – mówi Marek Karabon z TUMW.

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia przesłało do Rafała Dutkiewicza pismo w sprawie rekonstrukcji hełmów wież kościołów na Starym Mieście. Postuluje w nim, żeby część ze środków przeznaczanych na oświetlenie świąteczne i choinkę w Rynku przeznaczyć na rekonstrukcję kościołów w centrum miasta. W tym roku miasto wydało na iluminacje ok. 1,3 mln złotych.

Autorami listu są Marek Karabon i Wojciech Prastowski z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Zobacz rozmowę z Markiem Karabonem przeprowadzoną przez portal mmwroclaw.pl.

TUMW nie chce świątecznych iluminacji we Wrocławiu?

Nie, zupełnie nie o to nam chodzi. Oświetlenie świąteczne to rzecz ładna, ale tymczasowa. Cieszy oko tylko kilka tygodni, a kosztuje 1,3 miliona złotych rocznie. Chcemy, żeby miasto zrezygnowało z kupna co trzeciej lampki świątecznej  i te pieniądze przeznaczyło na odbudowę hełmów trzech zniszczonych w czasie ostatniej wojny kościołów w centrum. To z pewnością poprawi panoramę miasta.

A co z choinką w Rynku?

Nie chcemy się jej pozbywać, ale pieniądze na nią wydane – jest to ok. 250 tys. złotych – można zaoszczędzić i poszukać sponsora, który kupi drzewko. Tak robi się na przykład w Nowym Jorku czy Watykanie.

Jakie kościoły chcecie odnowić?

Wybraliśmy wieże kościoła św. Macieja, urszulanek i dwie wieże katedry św. Marii Magdaleny. Dwa pierwsze z tych obiektów były ostatnio remontowane, więc sprawa rekonstrukcji hełmów nie będzie trudna. Liczymy, że każde zwieńczenie będzie kosztowało ok. 500 tys. złotych. Gorzej jest z katedrą św. Marii Magdaleny, która wymaga remontu. Rekonstrukcja hełmów w jej przypadku to o wiele większy koszt.

We Wrocławiu jest więcej kościołów, które wymagają takiej rekonstrukcji?

Być może, ale odbudowa zwieńczenia trzech kościołów w centrum jest teraz najważniejsza. Warto przypomnieć sobie, jak kilka dobrych lat temu dobudowano zwieńczenie w katedrze na Ostrowie Tumskim. To radykalnie zmieniło panoramę Ostrowa. Jesteśmy pewni, że w przypadku kościołów w centrum będzie tak samo.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (8 votes cast)
Hełmy kościołów zamiast świątecznych iluminacji, 9.8 out of 10 based on 8 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl