8

maj

Druga debata o budżecie partycypacyjnym – skrócone sprawozdanie »

Bez kategorii

Odpowiedzi na pytanie jaka powinna być rola urzędnika w funkcjonowaniu budżetu partycypacyjnego, roli konsultacji społecznych i odniesienia do dokumentów strategicznych poszukiwali w poniedziałek uczestnicy debaty zorganizowanej na Uniwersytecie Wrocławskim. Celem spotkania była konsultacja roboczego projektu uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego na 2013 rok, przygotowanego przez fundację Wrocław 2030.

W panelu dyskusyjnym brali udział radny Krzysztof Bramorski, Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia i Łukasz Medeksza z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Rozmowy moderował poseł Michał Jaros.

Dyskusję rozpoczął Łukasz Medeksza, apelując o oparcie funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w oparciu o dokumenty strategiczne. Zasugerował również czerpanie inspiracji z systemu rozdzielania środków Unii Europejskiej, np. lista priorytetów czy wprowadzenie merytorycznej listy rankingowej na podstawie przyznanych punktów.

Jednak zdaniem Przemysława Filara urzędnicy nie mają monopolu na wiedzę i często nie konsultują się ze sobą nawzajem. Na potwierdzenie tej tezy podał szereg przykładów, w których w mieście inwestuje się pieniądze w remonty obiektów przeznaczonych do rozbiórki (m.in. estakady na Pl. Społecznym).

Krzysztof Bramorski zauważył, że rola urzędników i ich opinii w kształtowaniu budżetu partycypacyjnego jest bardzo istotna. Zaproponował, by każdy z projektów był opatrzony merytorycznym komentarzem weryfikującego pracownika Urzędu Miejskiego, zaś projektodawca posiadał by prawo do odpowiedzi. Wszystkie te dane byłyby dostępne dla wybierających zwycięskie projekty.

Przemysław Filar zwrócił uwagę, że nadmierne narzucanie ram merytorycznych nie jest korzystne dla funkcjonowania budżetu partycypacyjnego. By dać temu wyraz jego TUMW wraz z partnerami złożyło dwa projekty wyłamujące się poza formalne ramy WBO.

Dawid Krawczyk z wrocławskiego Klubu Krytyki Politycznej zwrócił uwagę na prawo obcokrajowców do udziału w budżecie partycypacyjnym i nawoływał do znalezienia takiego rozwiązania, by uniknąć dyskryminacji ze względu na obywatelstwo. Dodatkowo wiele szczególnie cennych uwag dotyczących konsultacji społecznych zgłaszali członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Prowadzący debatę Michał Jaros zwrócił uwagę, że odniesienie do strategii mogłoby mieć miejsce, gdyby ta była żywa, wdrażana i tworzona we współpracy z obywatelami. I będzie zachęcał, by kolejny dokument strategiczny powstał w możliwie najbardziej partycypacyjny sposób. Poseł podsumowując wydarzenie wyraził zadowolenie z tak dużej ilości ciekawych propozycji od uczestników, z których wiele, jego zdaniem, zasługuje na wdrożenie.

Na Uniwersytecie Wrocławskim spotkało się ponad 30 zaangażowanych w sprawę osób. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy z Samorządem Studentów UWr.

fot. Marcin Jasiński

Źródło artykułu: www.wroclaw2030.pl 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl