2

sty

Dementi w sprawie „konsultacji” podziału Wrocławia na osiedla »

Tożsamość

W związku z artykułem Gazety Wrocławskiej na temat błędnego podziału Wrocławia na osiedla, dementujemy informację, abyśmy brali udział w rzeczywistych konsultacjach na ten temat.

Szanowni Państwo,

w artykule „Urzędnicy podzielili Wrocław na nowo. Mieszkasz na Gaju? Teraz to Borek (MAPY)” czytamy, że „Konsultacje [w sprawie podziału na obszary SIM] były prowadzone wcześniej w gronie urzędników, historyków i pasjonatów historii z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.”

Prawdą jest, że nasi przedstawiciele w 2007 r. spotkali się z p. Joanną Rańdą z Biura Promocji Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia i przedstawili szereg uwag dotyczących podziału miasta na obszary Systemu Informacji Miejskiej. Jednak zostaliśmy poinformowani przez urzędniczkę, że żadnych zmian w proponowanym podziale wprowadzić już nie można.

Trudno to nazwać konsultacjami – minimalnym standardem, by jakikolwiek proces nazwać w ten sposób, jest stworzenie pisemnego protokołu, w którym określone byłyby wniesione uwagi i powody, dla których zostały przyjęte lub odrzucone. A przede wszystkim – muszą się odbywać na etapie, w którym możliwe jest jeszcze ukształtowanie decyzji.

Według nas, ten podział w wielu miejscach jest błędny lub niezrozumiały.

* używanie nazwy ulicy Powstańców Śląskich dla całego okolicznego obszaru jest złym rozwiązaniem, gdyż powoduje zamieszanie i potencjalne problemy. Lepszym rozwiązaniem jest użycie tradycyjnej nazwy dużej części tego obszaru „Dworek” (niem. Höfchen) albo stosowaną od lat „Południe”. Nie zmienia tego faktu błędne nazewnictwo stosowane dla Rady Osiedla.

* z analogicznych powodów mylna jest nazwa obszaru „plac Grunwaldzki”. Tradycyjnie to teren m.in. Nowych Szczytnik (niem. Neu-Scheitnig), a przed wojną nazywany był „Dzielnicą Akademicką” (niem. Hochschulviertel), co jest nadal aktualne.

* błędne jest włączenie do Gądowa obszaru między ul. Małopanewską a Na Ostatnim Groszu. To w oczywisty sposób część Popowic, o czym świadczy chociażby podwójna nazwa rady osiedla (Gądów – Popowice Południowe) czy zasięg obrębu geodezyjnego. Błędy spowodowane są tym, że domy na tym obszarze budowała spółdzielnia „Gądów”.

* błędna jest też nazwa „Gądów” zamiast „Gądów Mały”, mimo mylnego braku tego członu w nazwie Rady Osiedla

* pominięty został Rakowiec, który włączono do Przedmieścia Oławskiego mimo jasnej odrębności tej jednostki

* pominięte zostały Szczytniki, co doprowadza do kuriozalnej sytuacji, że Park Szczytnicki znajduje się (zgodnie z podziałem na obszary SIM) w połowie na Dąbiu, w połowie na Zalesiu

Podział ten nadal jest wewnętrzną sprawą Urzędu Miejskiego Wrocławia i nie ma żadnej podstawy prawnej. Nie istnieje uchwała Rady Miejskiej, która ustalałaby granice obszarów SIM. Nie ustala ich w szczególności uchwała IX/174/07 z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie Systemu Informacji Miejskiej we Wrocławiu.

Z przykrością stwierdzamy też, ze mapa podziału na obszary SIM nie jest dostępna na żadnej urzędowej stronie internetowej, w szczególności na Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Z poważaniem,

Przemysław Filar

prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (11 votes cast)
Dementi w sprawie "konsultacji" podziału Wrocławia na osiedla, 10.0 out of 10 based on 11 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl