13
majDebata o partycypacji społecznej »
W dniu 11 maja 2011 r., wspólnie z Radą Miejską Wrocławia i Towarzystwem Urbanistów Polskich, zorganizowaliśmy pierwszą w tym roku debatę pt.: „Obywatelskie grupy wpływu we Wrocławiu”.
W pierwszej części głos zabrał Pan Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W swoim wystąpieniu wskazał na trudności w pogodzeniu wszystkich racji i interesów przy właściwym zaplanowaniu rozwoju miast, a podnoszona przez niektórych potrzeba racjonalności w działaniu organów administracji, to również – w pewnym sensie – decyzja polityczna. Dalej, wyraził opinię, że partycypacja, tak oczekiwana przez organizacje pozarządowe w relacji z urzędnikami, to narzędzie a nie wartość sama w sobie. Kończąc zaprosił do oglądania (transmisja na żywo) debat organizowanych przez Prezydenta RP, w ramach Forum Debaty Publicznej w serwisie internetowym www.prezydent.pl, które na przełomie 2011/2012 będzie już interaktywne.
Debata FDP z dnia 24 marca 2011 r. zatytułowana: „Aktywność obywatelska – szanse i bariery” http://www.prezydent.pl/fdp/spoleczenstwo-obywatelskie—kapital-spoleczny-/materialy/
Polecamy również zapoznać się z cenną inicjatywą Prezydenta RP: „Projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw.” http://www.prezydent.pl/fdp/samorzad-terytorialny-dla-polski/inicjatywa-ustawodawcza/
W drugiej części głos zabrali lokalni aktywiści społeczni. Rozpoczęła Pani Karolina Mróz omówieniem m.in. działalności Infopunktu przy ulicy Władysława Łokietka 5. Następnie Pan Marek Zalewski zaprezentował wyniki inicjatyw i debat związanych z planowanym przez władze miasta Mostem Wschodnim. Zakończył Pan prof. Bernard Jancewicz reprezentujący Komisję Nazewnictwa Ulic w strukturze Towarzystwa Miłośników Wrocławia, który mówił o historii prac Komisji i jej współpracy z Radą Miejską Wrocławia.
W trzeciej, ostatnie części głos zabrał Pan Adam Grehl, Wiceprezydent Miasta Wrocławia. Przedstawił zrealizowane projekty obejmujące powołanie oficera rowerowego i trenerów osiedlowych, bieżącą współpracę z organizacjami pozarządowymi, ze zwróceniem również uwagi na znaczny udział mediów w kreowaniu dobrych praktyk w relacji urząd – mieszkańcy miasta.
Debata o partycypacji społecznej,