5

gru

Brak odpowiedzi w sprawie Wzgórza Bendera »

Tożsamość

Wzgórze Bendera w Parku Południowym 14 listopada opublikowaliśmy na naszej stronie artykuł Wojciecha Prastowskiego o Wzgórzu Bendera, obecnie nienazwanym wzniesieniu znajdującym się w Parku Południowym. Nie jest to jednak nasza pierwsza aktywność w temacie tego miejsca.

Blisko dwa lata temu odpowiedzieliśmy na inicjatywę wiceprezydenta Jarosława Obremskiego, który w Gazecie Wyborczej z 15 stycznia 2009 roku postulował zachowywanie śladów dawnej historii miasta w postaci „telegrafów z przeszłości”. TUMW zaproponował wtedy odrestaurowanie głazu pamiątkowego poświęconemu nadburmistrzowi, znajdującego się przy dawnym Wzgórzu Bendera właśnie. Napis na głazie jest obecnie prawie całkowicie zatarty i skuty i jedynie wytrawne oko jest tam w stanie wyczytać nazwisko tego wybitnego zarządcy miasta sprzed ponad stu lat. Uznaliśmy wtedy, że takie upamiętnienie Bendera będzie nie tylko znakomitą pamiątką, wpisującą się w plan wiceprezydenta, ale również okazją do przyjrzenia się temu częściowo zapomnianemu fragmentowi Parku.

Oba nasze pisma, oryginalne oraz ponaglające, pozostały niestety bez odpowiedzi. Załączamy je poniżej, wraz z potwierdzeniami odbioru przez Urząd Miejski. Mamy jedynie nadzieję, że nie było to spowodowane „niepoprawną” narodowością nadburmistrza Bendera i liczymy, że po ostatnich wyborach uda się wrócić do tego projektu.

Pismo dotyczące nadburmistrza Bendera 1 str.1 Pismo dotyczące nadburmistrza Bendera 1 str.2 Pismo dotyczące nadburmistrza Bendera 2 str.1

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (7 votes cast)
Brak odpowiedzi w sprawie Wzgórza Bendera, 10.0 out of 10 based on 7 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl