16

gru

Sukces TUMW! Drzewa wróciły na bulwar nad Odrą przy Bibliotece Uniwersyteckiej »

Estetyka

bulwar1Na nadodrzańskim bulwarze przy ul. Joliot-Curie we Wrocławiu, w pobliżu gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej nasadzono nowe drzewa. Miłorzęby japońskie zastąpiły tam topole, które wycięto, bo były w kiepskim stanie zdrowia. To sukces TUMW, który już w 2012 r. apelował do władz miasta o nasadzenie w tym miejscu nowych drzew.

Gdy w minioną sobotę odwiedziliśmy ten urokliwy, popularny wrocławski bulwar nad Odrą położony vis a vis Urzędu Wojewódzkiego, na całej długości od Mostu Grunwaldzkiego aż do nowej Biblioteki Uniwersyteckiej zobaczyliśmy nowe, młode drzewa. Zarząd Zieleni Miejskiej nasadził kilkanaście miłorzębów japońskich, które będą rosły w tym miejscu zamiast rosnących tam wcześniej topoli. Te zostały usunięte, bo – jak wskazywał ZZM w piśmie do TUMW z lipca 2012 r. – były już kiepskiego zdrowia, zagrażały też bezpieczeństwu nadrzecznych umocnień, bo korzeniami powodowały pękanie murów ochronnych.

W czerwcu 2012 r. TUMW wysłał pismo adresowane do Jacka Barskiego, dyrektora Departamentu Architektury i Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Zadał w nim pytania o plany miasta odnośnie architektury tego fragmentu nabrzeża Odry po wycięciu rosnących tam wcześniej topoli. TUMW apelował o przywrócenie w tym miejscu zieleni wysokiej, np. platanów, a także o zapewnienie elementów małej architektury oraz atrakcyjnego oświetlenia.

Na pismo Towarzystwa kilka tygodni później odpowiedzi udzielił Zarząd Zieleni Miejskiej. Jego dyrektor Krzysztof Działa pisemnie zobowiązał się, że najpóźniej w 2014 r. w tym miejscu zostaną przeprowadzone nasadzenia kompensacyjne. I ta obietnica złożona w odpowiedzi na pismo TUMW została dotrzymana, a dziś na nabrzeżu Odry przy Bibliotece Uniwersyteckiej widać kilkanaście pięknych, młodych drzew. Dzięki temu, w tym miejscu Wrocławia uda się zachować wysoką jakość przestrzeni publicznej, atrakcyjnej np. dla turystów.

bulwar-2

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (6 votes cast)
Sukces TUMW! Drzewa wróciły na bulwar nad Odrą przy Bibliotece Uniwersyteckiej, 9.8 out of 10 based on 6 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl