29

kw.

Bezpieczniej dla pieszych na Stabłowicach dzięki inicjatywie TUMW! »

Komunikacja

starogajowa-1Przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Wojanowskiej i Starogajowej będzie lepiej oznakowane. Taką deklarację złożył Wydział Inżynierii Miejskiej w odpowiedzi na apel złożony przez TUMW.

W ostatnich latach na Stabłowicach powstało mnóstwo nowych budynków mieszkalnych – zbudowanych zarówno przez deweloperów, jak też przez wrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Najwięcej inwestycji zrealizowano w pobliżu ul. Daktylowej, Olbrachtowskiej, Rodzynkowej czy Wojanowskiej. Ta ostatnia pełni zaś kluczową rolę dla mieszkańców tego obszaru, bo łączy się z ul. Starogajową, którą z kolei można dojechać zarówno do ul. Kosmonautów, jak też do ul. Stabłowickiej i dalej, w głąb osiedla. Po wybudowaniu nowych mieszkań w tej okolicy zwiększył się zarówno ruch samochodowy, jak też pieszy i rowerowy. Ale skrzyżowanie ul. Wojanowskiej i Starogajowej obecnie nie jest przygotowane na to, by obsłużyć większe natężenie ruchu. A to droga prowadząca zarówno do przedszkola, jak też do Szkoły Podstawowej nr 95.

– W tym miejscu kierowcy, zwłaszcza jadący Starogajową od ul. Stabłowickiej w stronę Wojanowskiej, często poczynają sobie dość swobodnie z obowiązującymi normami dozwolonej prędkości jazdy. Skrzyżowanie Starogajowej z Wojanowską jest zaś kiepsko widoczne zwłaszcza wtedy, gdy jedziemy ze Stabłowic, bo znajduje się tuż po wyjściu z zakrętu. Dlatego zwróciliśmy się do Urzędu Miasta z propozycją, by poprawić poziom bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w tym miejscu – tłumaczy Łukasz Maślanka z zarządu TUMW.

W naszym piśmie do Wydziału Inżynierii Miejskiej magistratu przedstawiliśmy kilka pomysłów na to, by skrzyżowanie Starogajowej z Wojanowską uczynić bardziej bezpiecznym. Była to m.in. propozycja wyniesienia przejścia dla pieszych od strony ul. Boguszowskiej, a także budowa azylu lub – w ostateczności – progu zwalniającego. W odpowiedzi na nasz list urzędnicy wyjaśnili, że wg przepisów nie ma możliwości wybudowania na tym skrzyżowaniu progu zwalniającego. I dodali, że wyniesione przejścia dla pieszych istnieją już w pobliżu szkoły podstawowej i w ocenie magistratu, to wystarczająca liczba elementów infrastruktury drogowej tego typu. Ale urzędnicy uznali, że apel TUMW jest uzasadniony i zaproponowali inne rozwiązanie.

– Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, aby wyeksponować bardziej lokalizację przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Wojanowskiej i Boguszowskiej, Wydział Inżynierii Miejskiej wprowadzi korektę oznakowania poziomego obecnej organizacji ruchu. Będzie ona polegała na wykonaniu tła w kolorze czerwonym (pasy biało-czerwone) – zapewniła nas Elwira Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej we wrocławskim magistracie.

Jak dodaje urzędniczka, niezbędne będzie zdobycie stosownych zatwierdzeń dla dokumentacji związanej z tym zadaniem – Wtedy przekażemy dokumentację do ZDiUM celem realizacji zadania – dodała Elwira Nowak.

Dziękujemy urzędnikom Urzędu Miejskiego Wrocławia za konstruktywną współpracę w tej sprawie!

Odpowiedź Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia na pismo TUMW

starogajowa-2

starogajowa-1

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Bezpieczniej dla pieszych na Stabłowicach dzięki inicjatywie TUMW!, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl