13

mar

Będzie deptak na Bogusławskiego? (WIZUALIZACJE) »

Architektura i Urbanistyka

Ulica Bogusławskiego we Wrocławiu ma wielki potencjał, który nie jest wykorzystywany. Powinna być bardziej dostępna dla pieszych i rowerzystów. Należy też powiększyć ogródki przy pubach – takiego zdania są wrocławscy architekci i Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, którzy twierdzą, że najlepiej zrobić tu deptak. Powstały już nawet wizualizacje tego miejsca. Jednak w najbliższym czasie magistrat nie przewiduje żadnych zmian na Bogusławskiego.

Zobacz wizualizacje deptaka na ul. Bogusławskiego pod tym linkiem

– Idealnie byłoby przemianować tę ulicę w deptak, ale nawet bez tego, drobnymi posunięciami da się ja ożywić – uważa Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Według niego wystarczy pozwolić prowadzącym ogródki przy pubach na tyłach teatru Capitol, szerzej wejść na ulicę, tak by ograniczyć parkowanie aut w tym miejscu.

– Pamiętajmy, że już teraz jest to strefa zamieszkania, auta więc z konieczności muszą jeździć tam wolniej i nie mają pierwszeństwa przed pieszymi.

Już teraz sporo ludzi, którzy tamtędy chodzą, korzysta z ulicy. Gdyby jeszcze auta tam nie parkowały, a ogródki były większe, ulica Bogusławskiego na tym by skorzystała – dodaje Filar. Wg niego wzdłuż chodnika na Bogusławskiego powinien też powstać kontra-pas dla rowerów, by cykliści mogli jeździć tamtędy w kierunku dworca głównego.

By ulica ożyła potrzebne jest też drugie przejście dla pieszych przez ul. Świdnicką – Obecnie jest tak, że by dostać się na drugą stronę, trzeba korzystać z przejścia na skrzyżowaniu z Piłsudskiego, bądź dopiero u zbiegu Powstańców Śląskich z Swobodną. Tymczasem ludzie i tak często przechodzą przez Świdnicką, tuż przed przejazdem pod nasypem. Skoro oni znajdują na to czas, to oznacza, że ruch – zwłaszcza wieczorem nie jest na tyle wielki, by nie było to możliwe. Poza tym drugie przejście zwiększałoby bezpieczeństwo pieszych – mówi Przemysław Filar.

Jego zdaniem zmiany potrzebne są też po drugiej stronie Bogusławskiego, tam gdzie są budynki urzędu miejskiego. – Tam puby mają całkowity zakaz otwierania ogródków, bo urzędnicy parkują, ale przecież urząd pracuje do 16. Po tej godzinie ogródki powinny być otwarte. W okolicy jest dużo miejsc do parkowania. M.in. na uliczce między nasypem a galerią Arkady – tłumaczy.

Pomysł towarzystwa popierają architekci z wrocławskiego biura Forum Architekci, które projektowało m.in. centrum Metropol, u zbiegu Piłsudskiego z Komandorską.

– Zmiany na pewno są potrzebne, powinien tam funkcjonować deptak oraz przejazd dla samochodów, tak by ulica była przyjazna dla wszystkich – tłumaczy architekt Maciej Lose.

Niestety na razie nie zanosi się na przebudowę Bogusławskiego. Miasto nie ma takich planów. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2013 – 17 taka pozycja się nie znalazła.

Źródło artykułu: Gazeta Wrocławska

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Będzie deptak na Bogusławskiego? (WIZUALIZACJE), 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl