5
lipArtystyczne targowisko na Nadodrzu. Warto tam zajrzeć »
Na trzy dni targ na Ptasiej przemienia się w Bazaristan, wolną przestrzeń artystyczną. Nadodrzański bazar ma zyskać drugą młodość
Od lat 60. na pobliskim placu Marksa (dziś Strzeleckim) wozacy z podwrocławskich wsi sprzedawali swoje warzywa i owoce. Na początku lat 90. przenieśli się na ulicę Ptasią. Wtedy było to nielegalne targowisko, gdzie handlowano z łóżek polowych, ale w 1995 roku kupcy podpisali umowę z miastem i kupili kioski. Do dziś wielu handlarzy to rolnicy z podwrocławskich gospodarstw. W ostatnich latach wskutek konkurencji galerii handlowych i supermarketów podupadło.
– Musimy odnowić to miejsce – uznała architektka Aleksandra Wasilkowska i zaprosiła artystów, aktywistów i architektów, by w tym pomogli. W czwartek zaprezentowano ich pomysły. Razem chcą sprawić, by targowisko było piękniejsze i bardziej znane.
Parę lat temu w tym miejscu planowana była hala targowa. – Jest niepotrzebna. Kosztowałaby dużo, a nie dawałaby nam żadnej korzyści – mówi pani Anna, która handluje na bazarze.
Architekci wymyślili więc, że zamiast budować nowy budynek, trzeba odnowić posadzki, a dach przykryć pleksiglasem. Od strony ulicy Pomorskiej chcą stworzyć kuchnię społeczną. Zaproszeni artyści zaprojektują też modele nowych kiosków.
Uczestnicy Bazaristanu chcą promować bazar jako miejsce modne. Na początek założyli targowisku strony na Facebooku i Wikipedii. Pragną, by targ był nie tylko miejscem handlu, ale też spotkań lokalnej społeczności.
Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, który odpowiada za promocję projektu, przypomina, że miasta zawsze budowały się wokół targowisk. – Władze zamierzały wykreować nowy rynek Nadodrza, a tutaj mamy już istniejący rynek, który jest naturalnym centrum społeczności. Trzeba go ochronić i rozwinąć – mówi.
Artyści przygotowali dzieła związane z tematyką bazaru – rzeźby, wiersze czy… plastikowe sery stworzone przez drukarkę 3D. Na dachu powstał napis „Targ Ptasia”, który w przyszłości widoczny ma być na mapach satelitarnych.
W czwartek artyści zaczęli od odczytania hymnu i konstytucji Bazaristanu. Na piątek i sobotę w ramach wydarzenia zaplanowano warsztaty, debaty i prezentacje. Myślą przewodnią działań jest odnowienie idei bazaru jako miejsca równorzędnej wymiany dóbr i myśli.
Wydarzenie organizowane jest w ramach przygotowań miasta do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. – Planujemy dalsze działania, by w 2016 roku bazar stał się na nowo kwitnącym miejscem – mówi Wasilkowska.