29

wrz

Niszczeje pomnik twórcy Promenady Staromiejskiej »

Tożsamość

hydral1_JFKnorr1W zachodniej części Parku Słowackiego, w pobliżu kościoła św. Bernarda  znajduje się cokół dawnego pomnika słynnego wrocławianina  J. F. Knorra. Od 1878 do 1945 roku  stał w tym miejscy pomnik Knorra (projektant Karl Lüdecke, medalion wykonał Albert Rachner), z którego do dziś zachował się tylko ozdobny, wciąż niszczejący cokół.

Johann Friedrich Knorr (1775-1847) – niemiecki architekt związany z Wrocławiem, mecenas sztuki.

W okresie 1797 – 1821 odpowiedzialny za architekturę Wrocławia, w tym od 1807 do 1821 pierwszy wrocławski radca budowlany. Był inicjatorem i wykonawcą istniejącej do dziś wrocławskiej Promenady Staromiejskiej, czyli ciągu obszarów zielonych na miejscu zburzonych z rozkazu dowódców armii Napoleona Bonaparte fortyfikacji miejskich wzdłuż istniejącej do dziś fosy miejskiej. Zaprojektował także szereg ogrodów i parków w innych rejonach miasta. Oprócz tego stworzył projekty szeregu kamienic, w tym swojego domu przy dzisiejszej ul. Purkynego. Był fundatorem restauracji prawie wszystkich wrocławskich organów, na co zapisał w testamencie pokaźne środki.

(źródło: wikipedia.pl; Iwona Bińkowska & Marzena Smolak, 1997:  Nieznany portret miasta. Muzeum Historyczne we Wrocławiu, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu.)

hydral2_JFKnorr2

hydral3_JFKnorr3

Informacje i zdjęcia z serwisu Dolny.Slask.org.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Niszczeje pomnik twórcy Promenady Staromiejskiej, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Tumw.pl - Wszelkie Prawa zastrzeżone
kontakt@tumw.pl